Plany budownictwa czynszowego

Budowa mieszkań czynszowych

fot. bigstockphoto.com

Dzięki realizacji rządowego projektu mającego uruchomić państwowy program budownictwa czynszowego ma powstać 30 tys. mieszkań o umiarkowanych czynszach w ciągu 10 najbliższych lat. Tego rodzaju rozwiązanie ma objąć od 90 do 100 tys. polskich rodzin. Czynsz w wybudowanych w ramach programu lokalach ma być nawet do 50 proc. niższy od czynszu komercyjnego. Pierwsze tego rodzaju budynki zaczną powstawać jeszcze w bieżącym roku, a do użytku mają zostać oddane w 2017 r.

Jeszcze przed wyborami parlamentarnymi rząd wprowadził ustawę, która reaktywowała instytucję towarzystw budownictwa społecznego (TBS). Mówi ona o tym, że organizacje non-profit mogą stawiać nieruchomości z mieszkaniami na wynajem przy wykorzystaniu preferencyjnego finansowania z BGK. PiS planuje stworzenie systemu tanich mieszkań na wynajem, który zakłada uzyskanie prawa własności do danej nieruchomości po ustalonym okresie najmu lokalu. To odróżnia obecny system korzystania z lokali z TBS-ów. Bank Gospodarstwa Krajowego jeszcze w tym roku ma zaoferować Polakom kolejne kilkaset takich mieszkań, co jednak jest kroplą w morzu potrzeb (w Polsce się rocznie od 600 tys. mieszkań). W ciągu najbliższych paru lat BGK docelowo ma zaoferować najemcom 30 tys. kwater w największych polskich miastach, po cenach konkurencyjnych w stosunku do oferty cenowej. Czynsz wynajmu takiego lokalu ma wynieść do 5 proc. jego wartości i nie może być podniesiony do kwoty wyższej niż ta ustalona przez rząd w ustawie.

Według rządu adresatami programu mieszkań czynszowych mają być te osoby, które zarabiają za dużo, by móc ubiegać się o lokal komunalny lub socjalny, a jednocześnie za mało, żeby móc zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup własnego M, nawet w ramach programu “Mieszkanie dla Młodych”. Co najmniej połowę beneficjentów programu mieszkań czynszowych mają stanowić rodziny z dziećmi, których często nie stać również na prywatny wynajem.

Rządowy program wspierania społecznego budownictwa czynszowego będzie opierał się na preferencyjnych kredytach dla inwestujących w tego rodzaju budownictwo oraz gwarancji nabycia emisji obligacji, które będzie udzielał państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego.

W ramach wyżej wymienionego rządowego programu społecznego budownictwa czynszowego będą wybierane projekty budowy nieruchomości: z wysokim udziałem mieszkań dla osób wychowujących dzieci, zlokalizowane w gminach o wysokim deficycie mieszkań, rewitalizacyjne, obejmujące mieszkania dla osób, które przeprowadzają się z zasobu gminnego, opierające się na remoncie lub adaptacji, realizowane na takim obszarze, który został objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a także te bez (bądź z niskim poziomem) partycypacji najemcy. Inwestorów (towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowe lub spółek gminnych) mają przyciągać korzystniejsze od rynkowych kredyty rozłożone na 30 rat. Formy wsparcia będą trafiać do rąk inwestorów, którzy działają w oparciu o umowy zawierane z gminami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *