Tadelakt

fot. Stéphane Baron, Wikimedia Commons

Tadelakt to rodzaj tynku mineralnego, pochodzącego z Maroka. Tworzy błyszczącą, wodoodporną powierzchnię, dzięki czemu można go stosować nawet w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci, ponieważ jest jednocześnie przepuszczalny dla pary wodnej. Materiał ten zyskuje coraz większą popularność nie tylko ze względu na swoje właściwości oraz naturalne pochodzenie, ale przede wszystkim przez walory estetyczne.

Tynk taki wytwarza się poprzez zmieszanie proszku (wapna pochodzącego z dolin gór Atlas) z wodą. Naturalnie ma kolor biały, jednak nadaje się do barwienia właściwie każdymi pigmentami. Jest odporny na zabrudzenia, można go czyścić wodą, przez co jest łatwy w utrzymaniu. Jest to materiał naturalny i odporny na powstawanie grzybów. Nie zawiera cementu, sztucznych środków wiążących, środków konserwujących ani nie wydziela substancji szkodliwych. Ma neutralny zapach. Nie jest jednak odporny na tłuszcze i kwasy.

Tadelakt sprawdza się jako pokrycie ścian łazienkowych, kuchennych, ale również w innych pomieszczeniach o minimalistycznej stylistyce. Stosuje się go także jako okładzinę kominków i w saunach. Jest to więc doskonała alternatywa dla płytek. W wykończeniu wnętrz doskonale współgra z drewnem, szkłem, ceramiką.

Wygładzanie tynku odbywa się za pomocą kamieni półszlachetnych. Po tym zabiegu jego struktura przypomina oszlifowany kamień o delikatnym połysku. Barwiony może uzyskiwać różne odcienie i doskonale uzupełnić nowoczesne wnętrze.

Jest wiele firm specjalizujących się w nakładaniu tadelaktu, jednak nie jest to czynność, którą mogą wykonywać wyłącznie osoby wprawione. Należy jedynie trzymać się kilku zasad:

  • tynk należy nakładać przy temperaturze powyżej 50 °C,
  • najlepiej nakładać go na tynki wapienne oraz cementowo-wapienne, na ściany wcześniej przygotowane,  z których usunięto ubytki i poprzednie okładziny,
  • tynk nakładamy metalową packą, następnie wygładzamy powierzchnię,
  • po wyschnięciu pierwszej warstwy nakładamy kolejną, ponownie wygładzamy,
  • następnie tadelakt należy wypolerować, wygładzić i ewentualnie nadać odpowiedni kształt, co jakiś czas zraszając powierzchnię wodą,
  • po całkowitym wyschnięciu całość należy zaimpregnować mydłem malarskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *