Warunki mieszkaniowe w polskich miastach

By JDavid – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/

Coroczny ranking warunków mieszkaniowych przygotowany przez portal RynekPierwotny.pl na podstawie danych GUS nie przynosi wiele zmian w porównaniu do roku ubiegłego. Na podium nadal znajdują się te same miasta.

Ranking mieszkań – jakie kryteria wzięto pod uwagę?

Ranking mieszkaniowy powstaje na bazie danych z danym Głównego Urzędu Statystycznego. Aktualne zestawienie dotyczy sytuacji z końca 2019 roku. Porównano 218 polskich miast, w których liczba ludności jest większa 20 000.

Przygotowując ranking, brano pod uwagę dostępność mieszkań oraz średni metraż przypadający na jedną osobę. Z liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców oraz średniej powierzchni użytkowej na mieszkańca wyliczono medianę. Miasta punktowano za odchylenia w stosunku do tej wartości – za każdy procent pozytywnego odchylenia od mediany przyznawano 10 punktów, za każdy negatywny natomiast odejmowano wspomnianą liczbę punktów.

W efekcie zestawienie pozwala uzyskać informacje na temat warunków mieszkaniowych panujących w wielu miastach w Polsce.

Warunki mieszkaniowe w polskich miastach – gdzie najlepiej mieszkać?

Na pierwszym miejscu rankingu znajduje się Kołobrzeg. Tuż za nim plasuje się Wrocław, Sopot i Warszawa.
W pierwszej dziesiątce znajdują się także kolejno Zakopane, Świnoujście, Józefów, Piaseczno, Poznań oraz Łódź.

Warto podkreślić, że różnice między ośrodkami miejskimi, szczególnie na początku stawki, są niewielkie, a sama kolejność nie zmieniła się od zeszłego roku. Analizując ranking powstały na podstawie danych GUS, można zauważyć, że zmiany zachodzące w branych pod uwagę kryteriach są niewielkie. W efekcie rotacja w porównaniu do zeszłego roku nie jest znaczna. Większe różnice zauważyć można, porównując tegoroczny ranking z zestawieniami z lat wcześniejszych.

Na ostatnich dziesięciu miejscach sklasyfikowano niewielkie miejscowości. Tak jak w zeszłym roku ostanie miejsca zajmują Dębice i Orzesze, a cały ranking zamykają Police. Najgorsze miejsce spośród dużych miast, posiadających ponad 300 tysięcy mieszkańców, zajmuje Bydgoszcz, znajdująca się na miejscu 90.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *