Wzornictwo w budownictwie

Budownictwo jak każda branża podlega modom i trendom. Jeszcze kilkanaście lat temu nie przykładano tak dużej wagi do wyglądu budynków mieszkalnych jak obecnie, kiedy zewnętrzna elewacja ma robić takie samo dobre wrażenie jak pięknie wykończone wnętrze.

Abstract Architecture Background

Od pewnego czasu w budownictwie mieszkaniowym utrzymuje się tendencja do budowania form prostych, estetycznych, o geometrycznych kształtach i płaskich dachach, które niejednokrotnie zostają zagospodarowane jako dodatkowa przestrzeń użytkowa, np. jako taras. Nieco inaczej wygląda to w sytuacji domów, gdzie popularnością cieszą się domy parterowe, lub te w zabudowie szeregowej, z dużymi przeszklonymi balkonami i tarasami, czasem ze skośnym dachem, pod którym rozciągają się antresole. Elewacje swoją formą nawiązują do stylu industrialnego i modernistycznego, a ich wykończenie charakteryzuje surowość i minimalizm. Wśród zalet takich budynków wymienić należy ponadczasowość oraz duże, przestronne i słoneczne wnętrza.

We wzornictwie natomiast widoczne są wpływy mody na ekologiczny styl życia, a materiały używane do tej pory we wnętrzach wychodzą na zewnątrz budynków. W połączeniu z eko-trendami największym powodzeniem cieszą się materiały naturalne, w tym w szczególności drewno i kamień. Z tych nienaturalnych, ale do tej pory zastrzeżonych dla pomieszczeń zauważyć można stal, szkło czy ceramikę.

Użycie odpowiedniego rodzaju materiałów może znacznie wpłynąć na zmniejszenie koszów eksploatacji nieruchomości, dlatego coraz częściej na budynkach mieszkalnych widoczne są kolektory słoneczne, czy systemy nawadniające. W celu zmniejszenia strat ciepła, nieruchomości mieszkaniowe pokrywane są warstwami materiałów izolacyjnych, wśród nich między innymi włóknem szklanym czy różnego rodzaju tworzywami, których powierzchnia może nadać nieruchomości niepowtarzalny charakter.

Design wdziera się coraz bardziej do różnych dziedzin życia, ponieważ określa indywidualność i pozwala się wyróżnić. Można go śmiało uznać za rodzaj sztuki, toteż wiąże się z zamiłowaniem do piękna i dobrym gustem. Dlatego stale szukamy inspiracji, by swoimi innowacyjnymi projektami przyciągnąć coraz bardziej wymagających klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.