Jak urządzić funkcjonalną kuchnię

Andy Dean Photography/bigstockphoto.com

Andy Dean Photography/bigstockphoto.com

Polacy uwielbiają projektować i aranżować swoje mieszkania na nowo. Już nie chcemy mieć tylko i wyłącznie ładnych pomieszczeń, ale przede wszystkim zależy nam na funkcjonalności i efektywności wykorzystania miejsca.

Tak jak w projektowaniu domu są pewne zasady, których należy się trzymać, tak samo w aranżacji kuchni takowe również istnieją, aby z serca domu korzystało się dobrze, płynnie i bez tak zwanych „pustych przebiegów”. Warto zatem przed przystąpieniem do projektowania kuchni zapoznać się z uniwersalnymi zasadami, dzięki którym to pomieszczenie będzie bardziej funkcjonalne.

1)      Zachowaj ciąg technologiczny

To pierwsza i najważniejsza zasada w projektowaniu kuchni. Chodzi o takie ułożenie zabudowy oraz sprzętów gospodarstwa domowego, aby ich użycie odpowiadało kolejności wykonywania czynności podczas gotowania. Mówi się tutaj o tak zwanym trójkącie funkcjonalnym, który tworzą: chłodziarka, zlewozmywak i ewentualnie zmywarka oraz płyta grzewcza i piekarnik. Dzięki ustawieniu tych urządzeń w takiej kolejności, gotowanie i poruszanie się po kuchni będzie najbardziej efektywne i wygodne.

2)      Zadbaj o elementy wykończenia

Istotna jest dbałość o szczegóły, które przy gotowaniu spędzają nam sen z powiek. Pierwszym przykładem jest odpowiednie zabezpieczenie ścian, aby były łatwo zmywalne. Warto to zrobić, ponieważ podczas gotowania po prostu nie da się nie pochlapać ścian. Należy pomyśleć także o blatach i zdecydować, który będzie najlepszy. Warto zainwestować w dobrą płytę, która nie zniszczy się od pozostawienia na niej wody czy postawienia gorącego garnka. Granitowe blaty to spora, ale dobra inwestycja. Kolejna sugestia to układ szafek w środku oraz przygotowanie miejsc do przechowywania rzeczy podręcznych. Im więcej w kuchni się gotuje, tym bardziej docenia się wygodne w użyciu szafki, wysuwane szuflady czy cargo, a także wydzielone miejsce na przyprawy, które można użyć w każdej chwili.

3)      Dobrze zaplanuj elektrykę

To kluczowe zadanie jeszcze przed malowaniem ścian. Warto rozplanować gniazda w taki sposób, aby nie okazało się, że nie ma gdzie podłączyć mikrofalówki i żeby nie było trzeba używać przedłużaczy. Należy zaplanować też gniazdka nad blatami roboczymi, aby można było podłączyć mikser czy ekspres. Nie tylko gniazdka, ale i oświetlenie jest istotne. Trzeba rozplanować je tak, żeby praca w kuchni nie była ciężarem. Warto więc pomyśleć o oświetleniu centralnym, ale także o tym pod wiszącymi szafkami, szczególnie nad miejscem roboczym.

4)      Zainwestuj w urządzenia wielofunkcyjne

Na szczęście czasy, kiedy jeden robot kuchenny zajmował pół kuchni, mamy już za sobą. Teraz na rynku dostępnych jest mnóstwo urządzeń, które możemy wykorzystać zarówno do przygotowania posiłku, jak i jego obróbki cieplnej. Jest to szczególnie istotne, gdy mamy do zagospodarowania małą kuchnię. Wówczas warto postawić na wielofunkcyjne urządzenia, takie jak piekarnik z wbudowaną mikrofalówką i grillem, czy mikser z funkcją siekania i rozdrabniania.

Na koniec warto zaznaczyć, iż żadne złote zasady, żelazne reguły i inne ważne punkty do spełnienia nie są tak istotne w projekcie kuchni, jak nasze wyobrażenie o niej i upodobania. Dlatego też jeśli jakaś zasada nijak się ma do Twoich potrzeb i marzeń – zapomnij o niej i zrób po swojemu! Tylko w taki sposób będziesz w stanie zaprojektować kuchnię Twoich snów.

2 komentarzy do “Jak urządzić funkcjonalną kuchnię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *