Jakie domy budują mieszkańcy Polski Wschodniej?

Vitaliy Pakhnyushchyy/bigstockphoto.com

We wschodniej części Polski zdecydowanie częściej powstają domy murowane niż w innych regionach kraju. Własne domy budowane są w celu zrealizowania marzenia oraz zapewniania wszystkich potrzeb mieszkaniowych całej rodziny. Ze specjalnego raportu wynika, że ponad połowa mieszkańców województwa podlaskiego uważa, że budowa domu jest bardziej opłacalna niż zakup mieszkania. Powstają domy przede wszystkim o powierzchni od 126 do 150 metrów kwadratowych. Poniżej inne dane ciekawego badania preferencji mieszkaniowej w Polsce Wschodniej.

W Polsce budowę domu rozpoczyna się średnio w wieku 31-35 lat. W województwach wschodnich jest to kilka lat później, a na Warmii i Mazurach oraz na Lubelszczyźnie nawet 15 lat później. Najczęściej domy budowane są na bazie gotowego projektu. Natomiast w województwie podlaskim 66 proc. wybudowanych domów powstało według projektu indywidualnego. Ponadto w Polsce Wschodniej koszt budowy domu jest odrobinę niższy w porównaniu z zachodem. Średnio na dom przeznacza się od 300 do 499 tys. złotych. Porównywalnie do reszty kraju, domy na wschodzie korzystają z ekologicznych rozwiązań takich jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Z raportu wynika też, że aż 68 proc. mieszkańców Podkarpacia korzysta z ogrzewania podłogowego. To znacznie więcej niż wynosi średnia krajowa – 46 proc. Domy najdłużej budowane są w woj. świętokrzyskim – nawet 35 miesięcy, a najszybciej, bo tylko 31 miesięcy, w województwach lubelskim i podkarpackim.

Największą różnicą między Polską Wschodnią a Zachodnią w branży budowniczej widoczna jest w przypadku materiałów budowlanych. Na zachodzi korzysta się przede wszystkimi z cegły lub pustaka ceramicznego, natomiast wschód to głównie bloczek komórkowy. Dane wskazują również, że w podlaskim chętniej budowane są domy drewniane – 18 proc., średnia krajowa wynosi 13 proc. Kolejna różnica dotyczy dachów. W całym kraju to dachówka ceramiczna wybierana jest najczęściej (42 proc.), na wschodzie natomiast bardziej popularna jest blachodachówka (53 proc.). Podpiwniczenie jest częstym elementów domów na wschodzie kraju, bo  budowane jest w przypadku 13 proc. domów, gdy wskaźnik dla całego kraju wynosi mniej niż 10 procent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *